Yıldan Yıla Satış Oranı Nasıl Bir Gelişme Göstermiştir?

Teknolojinin gelişmesiyle, ihtiyacın ve insan nüfusunun artmasıyla birlikte artık ürünler de artmaya başladı. İnsan nüfusu artıyor, ihtiyaçlar artıyor ve sürekli değişiyor. Bunu gören ve bir şeyler üretmek isteyen kişiler işin içine girince hacim daha da büyüdü ve işin içinden çıkılamaz bir hale geldi. Aslında yıldan yıla satış oranı nasıl bir gelişme göstermiştir? Sorusuna cevap veriyor. Yıldan yıla satış oranının dengesini bozan 2 sebep var bence.

 1)Ülkelerin Birbiriyle Yarış Halinde Olması

Bu durum piyasayı genişleten ve zor duruma sokan sebeplerden biridir. Sebebi ise misal bir ülke araba üretiyor ve bu arabayı tüm dünyaya pazarlayınca aslın da ülkenin savaş halinde olduğu kişi bile düşmanına para kazandırmış oluyor. Bunu hiçbir ülke istemez diye düşünüyorum. Sonuçta 2 ülkenin birbirleriyle sorunları varsa en büyük sebebi ya ekonomik ya da askeri yani güç ile alakalıdır. Bu yüzden bu rekabeti gören ülkeler de başka ülkelerden birer örnek alıp kendi araçlarını yapmak istiyor ve böylece sürekli ortaya yeni bir şeyler çıkıyor talep olduğu için. Sonuçta herkes aynı arabaya binmek istemez. Düşünsenize dünyada 5 milyar insan var ve herkes aynı aracı kullanıyor. Ne saçma ama.

 2)Daha Çok Satmak İçin Ürünlerin Elverişsiz Yapılması

Bu sorun en çok Çin ürünlerinde rastlanır. Niye peki? EEG adamlar malzemeden çalıp 1 yerine 10 tane yapınca ister istemez sürekli bir üretme problemi ortaya çıkıyor. Bazı insanlar / ülkeler ekonomik olsun diye ucuzunu alıyor ve mal bir süre kullandıktan sonra ellerin de kalıyor. Peki, bunu Çin neden kendi ürünlerini ülkesinde kullanmıyor? Sebebi basit. Kendi ülkesine en iyisini kullandırıp yurt dışında ürünler çok güzel diye göstertip talep olunca da yurt dışına kötü malı göndermek ve bir süre sonra biraz daha satmak. İşte Çin ülkesinin taktiklerinden biri. Âmâ adamlar da üretiyor abi.