Ülkemiz Emlak Satışı Sırasında Dünyada Kaçıncıdır?

Gayrimenkul Sektöründe Küresel Başarımız

Gayrimenkul’ün güvenli bir yatırım aracı olarak görülmesi sektörün büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Gayrimenkul’ün fiyatı, lokasyonu, gelecekte değerlenmesi yatırımcılar için olmazsa olmaz kriterler olarak görülürken, sektör liderleri bu kriterlere dayanarak sürekli gelişim ve iyileştirme ile olumlu bir pörtföy oluşturma çabası içerisinde olmuştur.

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye gayrimenkul alanında gösterdiği başarıyla kendini ileri noktalara taşımıştır.

Ekonomiye olan katkılarının yanı sıra ciddi bir istihdam alanı oluşturmuştur. Peki, ülkemiz emlak satışı sırasında dünyada kaçıncıdır? Küresel Ev Fiyatları Endeksi’nin araştırmalarına göre Türkiye’deki gayrimenkul fiyatlarında son bir yılda yaşanan ortalama artış oranı ,3 olmuştur. Bu oran bizi 4.sıraya yerleştirmiştir. Bu durum sektörün büyümesi ve sağlam başarılara imza atması bakımından çok ciddi bir başarıdır.

 Uluslararası Başarı Durumu

Dubai %27’lik bir oranla birinci olurken, Avusturalya ,9 ile ikinci, ABD ,3 ile üçüncü sıradadır. En büyük 250 uluslararası inşaat firmasının pazar büyüklüğü %4,1 oranında azalarak 521,6 milyar ABD dolarına gerilemiştir. Bu gerileme yaşanırken Türkiye’nin performansı hızlı bir iyileşme göstermiştir. Uluslararası gayrimenkul danışmanlığı devi Coldwell Banker’ın yaptığı araştırma sonucuna göre Türkiye’nin gayrimenkul fiyatları diğerlerine göre çok daha cazip durumdadır. Özellikle İstanbul gayrimenkul sektöründe ilgi çeken en önemli şehirlerimizden biridir. IMF tarafından hazırlanan rapora göre ise konut sektörü’nün en hızlı yükseldiği ülke Türkiye’dir.

 Krizden Ne Kadar Etkilendik?

2008 yılında yaşanan global krizden olumsuz yönde etkilenim yaşanırken Türkiye doğru politikalar belirleyerek başarısını ileri noktalara taşımıştır.

Sadece 2017 yılının Mayıs ayında 11 yeni proje ve 4,5 milyarlık yatırım ile birlikte gelecek yıllara yönelik başarılarının temelini atmıştır. İstikrarlı ilerleyişimiz ve bu sektörde uyguladığımız sağlam politikalarla birlikte geleceğe yönelik kalıcı başarılara ulaşmamız kolaylaşacaktır.