Müzik Odası Dekorasyon Modelleri

Genç, yaşlı yaş fark etmeden her müzik tutkununun hayalini evlerinde bir müzik odası süsleyebilir. Müzik odası müzikle ilgilenen kişilerin evlerinde müzikle buluştukları kendilerine özgü alanlardır.

Sizler de müzik aletiniz varsa, hayatınızın her anında müziği hissediyorsanız veya müziğe merak salmışsanız kendinize müzik dolu bir alan yaratabilirsiniz. Müzik ruhun gıdası fikrinden yola çıkılırsa müzik dolu bir alan ruhunuzu dinlendirmek için size yardımcı olacaktır.

Müzik Odasında Akustik

Müzik odalarında en başta dikkat edilmesi gereken unsur akustik olmalıdır. Komşularınızı veya evin diğer üyelerini rahatsız etmemesi için sesin dışarı çıkmaması ve doyasıya müziğin tadını çıkarmanız için sesin yankı yapmaması gerekir. Bunun için yerlerde halı ve yumuşak mobilyalar kullanmanız gerekebilir. Mobilyalar üzerine yastıklar ve oda içinde perde kullanmanız akustiği azaltacaktır. Özellikle sesin yankılanmasını arzu ediyorsanız ahşap yüzeyler, ahşap model kitaplıklar veya laminat parkelerden yararlanabilirsiniz.

Müzik Odası Dekorasyonu

Müzik odanızın dekorasyonuna başlamadan önce duvarlarınızın tek renk olmasına dikkat etmelisiniz. Odanızda kendinizi tamamen müziğe vermek istiyor ve dikkatinizi hiç bir şeyin dağıtmamasını istiyorsanız parlak renkler ve farklı uçarı desenlerden uzak durmalısınız. Müzik odasında renkli bir dekorasyon dikkatinizi dağıtacaktır. Bunun için tek renk duvar kağıtları kullanmalı, sadelikten yana olmalı, az ve kullanışlı eşyalar tercih etmelisiniz. Müzik aletlerinizi tek bir alanda toplamalı ve odanızı daha işlevsel hale getirmelisiniz.

Eğer müzik odasının müzik aletiniz kadar eğlenceli ve dikkat çekici olmasından yanaysanız yine tek renk duvarlar üzerine asacağınız müzik aleti posterleri odanızı oldukça eğlenceli hale getirecektir. Duvarlarda asma raflar kullanabilir bu rafları kitaplarla ve küçük dekoratif eşyalarla süsleyebilirsiniz. Bir rock tutkunuysanız odanızda siyah duvar kağıtları tercih edebilir ve metal detaylarla odanızı süsleyebilirsiniz. Vintage modellerden vazgeçemeyenler için müzik odasında kullanacakları ahşap detaylar, eski bir kasetçalar, bir gramofon ve birkaç plak odanıza farklı bir hava katacaktır. Ayrıca odanızın bir bölümünü dans için ayırarak odanızı daha özgün hale getirmeniz mümkün.