Kalabalık Şehirlerin Diğer Küçük Şehirlere Göre Avantajları Nelerdir

Kalabalık Şehirlerin Diğer Küçük Şehirlere Göre Avantajları Nelerdir

Günümüzün modern şehirlerin eski moda olarak gördüğümüz şehirlere karşı büyük avantajları vardır. Özellikle Türkiye gibi nüfusun dengesiz dağıldığı ülkelerde ise birçok avantaj sağlamaktadır hem ziyaretçilerine hem yerlilerine. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Türkiye’nin son nüfus sayımı 2016 sonunda gerçekleşti ve seksen milyon nüfusa çok az kaldığını gördük. Bunun on beş milyonu İstanbul’da yaşamakta. Peki, İstanbul’da ne var da tüm Anadolu şehirlerinin nüfusunu soyup kendine katmayı başarıyor?

Statü

İlk avantajı şehrin statüsüdür. Bireyin kendi statüsü ne olursa olsun, büyük şehirde her zaman iş bulabilir. Küçük şehirde bunu yapabilmen için ”nüfuzlu” biri olman gerekir. Kalabalık olmasının avantajı küçük şehirlerde bulamadığı rekabeti sağlamasıdır ayrıca.

Kalabalık Şehirlerin Diğer Küçük Şehirlere Göre Avantajları Nelerdir

İstihdam Alanı

İstanbul Türkiye’nin dışa açılan kapısıdır, turizm, ticaret vs. kısaca ekonomi büyük şehirlerden dönmektedir. Diğer şehirlerin görevi genel olarak onları doyurmaktır. Örnek olarak tarımın en verimli olduğu yer İstanbul’un batısındaki Trakya şehirleridir. Sanayi ihtiyacını ise Bursa ve Kocaeli karşılamaktadır. İstanbul’un yanında İzmir, Mersin, Samsun, Trabzon önemli limanlardır.

Çeşitli ülkelere ihracat ve ithalat bu limanlardan sağlanmaktadır ve bu nedenle iş imkânı sağladığı için nüfusları da yoğundur. Birçok insana göre zamanında İstanbul taşı toprağı altından şehirdi. Küçük şehirlerin insanların arayışına sonuçlar vermeye müsaittir bu kalabalıklar.

Kariyer İmkânı

Bir diğer imkân ise kariyer imkânıdır. Birçok üniversite mezununun Anadolu’da iş bulması çok zordur. Anadolu’da bir iş bulsa bile nüfusun az olmasından kaynaklı geliriniz ve yükselebileceğiniz yer her zaman sınırlıdır. Fakat ABD dışında hiçbir ülkede kırsalda kariyer imkânı yoktur. Bir iktisatçı için yüzlerce devlet dairesi, banka ve özel sektörde çeşitli iş imkânı vardır. İstanbul’un kendi kırsalı(Tuzla, Hadımköy, Silivri, Çatalca vs.) ise sanayi için müthiş imkânlar tanır. Bunun gibi birçok örnek vardır büyük şehir için.

Tüketim İmkânı

Son avantajı ise tüketim imkânı olabilir. Tüketime bağlanmış günümüz toplumları ve kapitalist devletleri nüfusun yoğun olduğu yerlere tüketim katedrallerini dikmiştir. Herhangi bir hobi, eğlence, ihtiyaç için kalabalık şehirler biçilmiş kaftandır. Sonuç olarak günümüzün en büyük problemlerinden biri olan ekonomi, büyük şehirler için ise en büyük avantajlardan biridir.