Her Yemeğin Püf Noktaları Var Mıdır ?

Her Yemeğin Püf Noktaları Var Mıdır ?

Kimilerine göre yemek yapmak bir zorunluluk, kimilerine göre de yemek yapmak bir eğlence, bir mutluluk aracıdır. İyi bir yemeğin sırrı tariflerin aynen uygulanmasıdır ama çok iyi bir yemeğin sırrı yemeğe yapılan küçük değişikliklerdir. Her yemeğin püf noktaları var mıdır? Diye bir soru yöneltildiğinde bunun cevabı tabi ki de evet olacaktır. İyi bir pirinç pilavında, pirinci güzelce ıslatmak ve pişirme esnasında tencere fokurdamaya başladığı anda ateşini en aza getirip buharında pişmesini sağlamak lezzetli bir pilavın olmazsa olmazıdır. Yemeği lezzetli kılan şeylerden bir tanesi de baharatların eşsiz uyumunu yakalamaktır. Bilindiği üzere baharatlar yemeğin olmazsa olmazıdır. Yerinde kullanılan bir baharat, hem yemeğin tadını bastırmaz hem de o yemekten alınan lezzetin artmasını sağlar.Her Yemeğin Püf Noktaları Var Mıdır ?

Özellikle hoş kokulu tatlar isteyen kişilerin defne, reyhan, fesleğen gibi lezzetli baharatları kullanmaları yemeğin kıvamını da arttıracaktır. Uzak doğu ve Hint mutfağının lezzetlerini sofrasında görmek isteyenlerin yemekleri esnasında kullanacakları karabiber, kişniş, kimyon ve soya sosu hem yemeğe ekşimsi bir tat verecek hem de evimizde uzak doğu mutfağının esintilerini yaşatacaktır. Yemek pişirme esnasında ateşin yüksek olmaması ve yemeğe piştikten sonra atılan tuz da yemeğin lezzetini arttıran başka bir unsurdur. Başta da belirtildiği üzere yemek yapmak kimisine göre bir sanat, bir rahatlama amacı kimisi göre de bir zorunluluk, eziyettir.

Birçok Avrupa ülkesinde yemek yapmak tedavi olarak görülmekte ve insanların mutfakta özgürce vakit geçirip kendisini rahatlamasının öneminden bahsedilmektedir. Her yemek kişiliğimizin dışa vurumudur. Lezzetli bir yemekte tarife aynen uyulmalı ve yemeğe kendimizden tadını güzelleştireceğini düşündüğümüz bir şeyler katabilir ve yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayabiliriz. Her yemeğin püf noktası var mıdır? Sorusunun cevabı bu alanda ün yapmış bütün ustalarca tabi ki evet olacaktır.