Bitcoin Fiyatları Ne Kadar?

Bitcoin Nedir?

Deneysel olarak 2008 yılında basılan ve hızla kendini kabul ettiren bitcoin sanal para birimidir. Diğer para birimlerinden farklı olarak merkez bankası gibi herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan dijital paradır. Açık kaynaklı kod kullanarak şifrelenmiş olan dijital para bitcoin, tıpkı dolar, tl ve euro gibi alışverişte kullanılabiliyor ve alım satım işleri yapılabiliyor. Bu işlemleri yapmak ve alım satım yapabilmek için bitcoin cüzdan oluşturulmaktadır. Bu cüzdan sayesinde bitcoin paranın şifreli bir şekilde karşı tarafa gönderilmesi mümkün olmaktadır. Sanal para birimi olarak kendini kabul ettiren bitcoin kendi piyasasını oluşturmuş ve sürekli olarak kullanılmaktadır.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan veri merkezinde kayıt defterine tüm işlemler kayıt edilmektedir. Bu teknoloji de bitcoin para ile yapılan işlemler bu defterde sürekli olarak kayıt altına alınmakta ve bu kayıtlar herkes tarafından görülebilmektedir. Ancak bu sistemle oluşturulan cüzdan yazılımı ile para gönderme işleminde para alıcıya sadece alıcının kullanabileceği özel bir şifre ile gönderilmektedir. Bağımsız olan bu para birimi bir merkeze bağlı olmadan alıcı ve satıcı arasında el değiştirmektedir.

Bitcoin Fiyatları Nedir?

Bitcoin hızlı bir şekilde kabul edilerek kullanılması ile işlem görmekte ve alış verişte kullanılmaktadır. Bitcoin ne kadar? Genel yaşantıdan etkilenme özelliği ile de değerinde bir artış olması dikkat çekmektedir. 2013 yılında 266 dolardan 50 dolara düşen ve sonrasında da 100 dolara çıkabilen bitcoin tüm dünyada sözü edilen dijital para birimi olma özelliğini kazanmıştır. Bu dalgalanma ile dikkat çeken bitcoin için uzmanların yorumu ise balon etkisi oluşturan bir para birimi olarak adlandırılmıştır.

Bitcoin ne kadar? Sorusuna cevap vermek zamana ve yaşanan olaylara göre sürekli olarak değişmektedir. Sürekli bir değer farklılığı gösteren bitcoin 14.06.2018 tarihinde 30.476,80 TL olarak değer kazanmıştır. Oldukça yüksek değerleri ile zamana ve dünya da yaşananlara göre bu değer güncelleniyor. Bu güncelleme ile bitcoin dijital para birimi diğer dünya para birimleri karşılığında farklı pozisyonlarda yer alabiliyor. Bitcoin piyasası bağımsız para birimi olarak kullanılmakta ve uzun bir sürede daha da kullanılacağı düşünülen bir kripto para özelliğine sahiptir.