Barkod Etiketi Kullanım Amacı Ve Çeşitleri

http://panetiket.com/wp-content/etiket/barkod-etiketleri.jpg

Barkod herkesin hayatında mutlaka duyduğu bir kavramdır. Fakat birçok insan barkodun ne işe yaradığını bilmemektedir. Barkod aslında son yıllarda insan hayatının her alanında yer almaktadır. İnsanların aldığı her üründe yer alan bu barkot etiketleri nedir ne için kullanılır?

 

Barkod Etiketi Nedir

Barkod etiketleri hayatın her alanında insanın karşısına çıkan matematiksel kodlar ile sistemsel ürün kayıtlarını içeren sisteme verilen isimdir. Barkod etiketlerinin amacı üreticinin ve satıcının işini kolaylaştırmak. Aynı zamanda müşterinin de işini son derece kolaylaştıran barkod etiketi hayatın her alanında kullanılmaktadır. Üreticiler bu barkod etiketi ile daha kolay ve hem zaman hem de para tasarruflu işlem yapabilmektedir.

Barkod etiketi üzerinde ürünün bilgisi ve fiyatı yer almaktadır. Ürünlerin üzerine yapıştırılan barkod etiketleri ürün satışı, sevkiyatı ve sayımı konusunda çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Üretici ürünü depodan satışa sevk ettiği zaman barkod etiketlerini okutarak çıkarmaktadır. Bu sistem üzerinde kayıt altına alındığından depodan çıkan ürünün sayısı, depoda aynı üründen ne kadar kaldığı sistemde görünmektedir. Bu da tekrar depo sayımı yapılmaması için çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Ürün ile ilgili bilgileri ve fiyatı kolayca gösteren bu sistem üretim, satış ve alış alanında herkesin işine yarayan bir durumdur. Hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf ettiren bu sistem ile daha kolay işlem yapılabilmektedir. Barkod etiketleri kart okuyucu ile okutulduğunda kasada ürünün ismi, miktarı ve bilgisi gelir. Ürünlerin hepsi geçirildiğinde total toplam hemen çıkarılır ve hızlı bir şekilde çıkışı yapılır. Bu kolaylık hesap makinesi ya da kafadan toplama işlemlerinin yapıldığı dönemlere göre çok büyük bir imkan ve fırsattır.

Etiketler üretilmeden önce boyutunu ne olacağı hesaplanır. Barkod etiketinin boyu ile ürünün boyu arasında oran bulunmalıdır. Yazı kapasitesi ile ürünün baskısının şeklinin belirlenmesi sonucunda ürün barkodu üretilmeye başlar. Ürünlerin bazılarına etiket yapıştırılamamaktadır. Bu durumda ürünün bulunduğu bölgeye ya da kasa yakılarına ürün bilgisini içeren etiket yapıştırılabilir.

Barkod etiketleri termal ve termal transfer olarak incelenebilir. Termal transfer barkodlar, Ribon baskı ile ürün üzerine yapılan barkod çeşididir. Dış faktörlerden etkilenmeyen dayanıklı üretim barkodlardır. Bu ürünler gıda, sağlık ve otomobil gibi sektörlerde de kullanılır ve boyutları istenilen şekilde ayarlanabilir. Termal barkodlar, kağıt üzerine yapılan etiketler olup dış faktörlerden etkilenebilir.

Barkod etiketleri mahalle esnafları için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Buralarda yapılan satış ve pazarlama sınırlı olduğu için ürünün okutulması çok fazla anlam ifade etmez. Fakat büyük işyerleri ile mağaza ve marketlerde barkod etiketleri büyük anlam ifade eder. Ürünü üreten firma ya da toptancı için güzel bir uygulamadır. Ürünün üretim sayısı, sevkiyatı yapılan ürün sayısı, depoda bulunan ürün sayısı, ürünün bilgisi ve fiyatı barkod okuyucu sayesinde çok rahat bulunmaktadır. Bu sayede tekrar sayım yapılması, ürün fiyatına ve bilgisin tek tek bakılması sorunu ortadan kalkar.

Barkod etiketi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından üye olan üreticilere verilen kodlardır. Bu kodlar ile üretim yapılmakta ve daha kolay işlem yapılabilmektedir. Barkod etiketleri üretici, toptancı, satıcı ve alıcı için çok güzel bir kolaylıktır.