Ay Dönümlerinde Doğanların Burcu Hangisidir?

Burcunu öğrenmek isteyen insanların bir kısmının karşılaştığı ve kafasını karıştıran bir soru vardır; ay dönümlerinde doğanların burcu hangisidir?

Öncelikle akıllardaki şu soruya cevap vermekte fayda var; astronomide ay dönümü nedir?

Her ayın belirli günleri bir burcun başlayıp diğer burcun bittiği gün olarak bilinir. Örneğin Koç burcu için bazı kaynaklarda 19 Nisanda bittiği yazarken bazı kaynaklarda 20 Nisanda bittiği yâda benzer şekilde Boğa burcunun bazı kaynaklarda 20 Nisanda başladığı yazarken bazı kaynaklarda bu gün 19 Nisan olarak geçer.

 Ay dönümünde doğanlar burçlarını nasıl belirlemeli?

Astrolojide burçların belirlenmesi sadece gün tarihleri ile gerçekleşmediği için, kişinin doğduğu gün ve doğduğu dakika güneşin konumu, tarih, ayın konumu, doğduğu şehir gerçek burcunun belirlenmesini sağlayacaktır. En doğru yanıta ulaşmak için, bir uzman tarafından değerlendirilen doğum haritasından faydalanabilirsiniz.

Ay dönümünde doğmanın kişinin karakterine bir etkisi var mıdır?

İki burç arasında kalmak kişinin karakterinde değişkenlik yaratabilir. Örneğin 19 Nisanda doğan birisi bazı olay ve konularda ya da karşısındaki kişi ile olan iletişiminde Koç burcu gibi davranabilirken, başka bir gün, tarih ya da kişi ile iletişiminde Boğa burcu gibi davranabilmektedir.

Astrolojide, burçlar kuşağında her biri 30 derecelik açıya sahip 12 burç vardır ve 1 sene yani 12 ay boyunca 360 derecelik dönüş tamamlanır. Ay dönümü ya da sınırda doğma olarak bilinen astrolojik olay, bir burcun 29. derecesinde ortak etki gösteren bir alanın yani gezegenin varlığından kaynaklanır. Yani her burcun 29. derecesi hem kendine ait özellikleri hem de kendisinden bir sonraki burcun özelliklerini taşıyabilir. Böylece burçlar kuşağı 360 derecelik dönüşünü tamamlarken, ay dönümlerinde doğan kişiler de kişisel özelliklerinde çift özellikler gösterebilirler. Bu zaman zaman kişiye olumlu etki bırakırken zaman zaman da olumsuz etkiler bırakabilir.

1 Yorum


  1. sanırım ben ay dönümüne denk gelmedim burcum yay bir kış çocuğu olarak dünyaya geldim burcumu seviyorum özelliklerini taşıyorum.

Comments are closed.