Anneye Karşı Güven Ne Kadar Önemlidir ?

Anneye Karşı Güven Ne Kadar Önemlidir ?

Dünyaya geliş serüvenimiz anne karnında başlar.9 ay boyunca içeride bebeği, dışarıda anne-baba ve diğer aile üyelerini heyecanla saran bir süreç halini alır. Bebek en çok anneyi duyar, en çok onu hisseder vAnneye Karşı Güven Ne Kadar Önemlidir ?e onu yaşar. Annenin heyecanını, sevincini, üzüntüsünü, acısını, ufacık bir gülümsemesini. Göbek bağı sadece görünen kısmıdır o bağın. Asıl bağ birbirini hissetmekten geçer.

Bebek dünyaya geldikten sonra ilk kez anneye dokundurulur. Önceleri, ağlayan bir bebeği sadece anne kucağında susturabilirsiniz. Bu tek bir sorunun cevabı olabilir. Anneye karşı güven ne kadar önemlidir? Bu sadece anne-çocuk arasındaki güven duygusunun başlama noktasıdır. O günden itibaren karşılıklı olarak güven alış-verişi başlar.

Özellikle erkek çocuklarının anneye düşkünlüğünden bahsedilse de, kız çocukları anneyi kendilerine rol model alır ve her ikisi üzerinde de annenin kendilerine duyduğu güven çok önemlidir. Arada ne kadar yakınlık olursa olsun, her ailede babaya karşı az da olsa bir çekinme vardır. Ailedeki ara buluculuk işi bu anlamda genellikle anneye düşer. Bu yüzdendir ki anne çocuklarına karşı en ufak bir güven sarsıntısı yaşatsa, o ailede çocuğun sır saklaması ya da diğer bir düşünceyle ailesinden hatalarını saklaması kaçınılmazdır.

Anneye Karşı Güven Ne Kadar Önemlidir ?

Güven eksikliği olan ailelerde, çocuk yaptığı yanlışta anne babanın kendisine sırt çevirmesinden, ceza ya da şiddet uygulamasından korktuğu için bir sonraki süreçte daha büyük bir yanlış yapma eğilimi gösterir. Bu, çocuğun anne ya da babasına, kendi psikolojik ve beden güvenliği konusunda güven eksikliği yaşadığını gösterir.

Çocuklarıyla arkadaş olabilen anneler, yine çocuklarının izin verdiği ölçüde onlarla ilgili şeyleri bilebilirler. Ama bu hiçbir şey bilmemekten ve korku dolu bir çocuk yetiştirmekten daha iyidir. Çocuk sadece hatalarının tolere edilmesini beklemez bir anneden. Anne çocuk için kanattır. Hem uçmasına yardım eden, hem her türlü kötülükten koruyandır. Bir ailede anne-çocuk ilişkisi ne kadar sağlam ve derin ise, o ailede en azından çocuk açısından her şey olmasa da çoğu şey yolundadır.